Lista filadelfijska i jej rola w pisaniu prac doktorskich

W dzisiejszych czasach praktycznie, co drugi obywatel naszego kraju posiada wykształcenie wyższe. Trudno się dziwić, w końcu dostęp do współczesnej edukacji jest znacznie prostszy, aniżeli kilkanaście lat temu. Dziwi, więc fakt, że po zakończeniu studiów magisterskich wiele osób rezygnuje z dalszej edukacji. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka, a nawet kilkanaście.

Pierwszą i podstawową, jaka nasuwa się na myśl jest stopień trudności prac doktorskich. Tak, więc jak tworzy się prace doktorskie i czym jest tzw. lista filadelfijska.Pisanie prac doktorskich to czynność znacznie trudniejsza i bardziej absorbująca aniżeli tradycyjne prace licencjackie czy też magisterskiej.

Praca doktorska musi być albowiem odkrywcza, musi wnosić do świata nauki jakieś nowości, ciekawostki. Nie może się ona opierać tylko o wiedzę teoretyczną zaczerpniętą z książek, tutaj należy przeprowadzać liczne badania naukowe, doświadczenia, eksperymenty, wysuwać ciekawe i nowatorskie wnioski.

Co więcej pisząc prace doktorskie należy odwoływać się do publikacji obcojęzycznych z danej dziedziny wiedzy. Podstawowym źródłem publikacji do pisania pracy doktorskiej, źródłem, z którego należy korzystać jest tzw. lista filadelfijska. Lista filadelfijska to lista zawierająca wykaz zagranicznych czasopism naukowych, które są cenione w świecie nauki. Lista ta jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana, dzięki czemu doktorat ma pewność, że cytowane przez niego wnioski są nadal aktualne i wiarygodne.

Jak więc widać przed doktorantami stoi nie lada wyzwanie. Wyzwanie, którego doskonałe wypełnienie sprawi, że doktorant ma duże szanse, aby zaistnieć w świecie nauki i stać się wzorcem dla przyszłych pokoleń.